Triduum Paschalne

3 kwietnia 2023
Triduum Paschalne

Triduum Paschalne

Triduum Paschalne

Triduum Paschalne to trzydniowe święto w Kościele katolickim, uważane za najświętszy czas w roku liturgicznym. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek, dniu, w którym Jezus celebrował Ostatnią Wieczerzę ze swoimi uczniami, a kończy się w Niedzielę Wielkanocną, dniu Zmartwychwstania Jezusa.

Wielki Czwartek

W Wielki Czwartek Triduum Paschalne rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej. Ta msza upamiętnia Ostatnią Wieczerzę oraz umycie nóg uczniom przez Jezusa. Podczas tej mszy kapłan dokonuje obrzędu święceń kapłańskich, w trakcie którego udzielane są sakramenty święceń diakonatu i prezbiteratu.

Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień, w którym Kościół wspomina Mękę i Śmierć Jezusa na krzyżu. W tym dniu nie odprawia się Mszy św., a wierni uczestniczą w nabożeństwie Drogi Krzyżowej oraz Adoracji Krzyża. To również czas refleksji i modlitwy, w którym wierni skupiają się na męce i ofierze Jezusa.

Wielka Sobota

Wielka Sobota to dzień ciszy i oczekiwania na Zmartwychwstanie Jezusa. Wieczorem odprawiana jest uroczysta Msza Wigilii Paschalnej, podczas której zapalane są świece Paschalne oraz odśpiewywany jest Exsultet – hymn chwalny wychwalający zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią i grzechem. Podczas tej mszy udzielane są również sakramenty chrztu oraz bierzmowania.

Niedziela Wielkanocna

Niedziela Wielkanocna to najważniejsze święto chrześcijańskie, które obchodzone jest na całym świecie. To dzień radości i nadziei, gdy Kościół obchodzi Zmartwychwstanie Jezusa. Podczas uroczystej Mszy św. wierni wyznają wiarę w zmartwychwstanie Jezusa, a na zakończenie Triduum Paschalnego udzielane są błogosławieństwa.
Triduum Paschalne to czas głębokiej refleksji, modlitwy i skupienia na ofierze Jezusa dla zbawienia ludzkości. To również czas radości i nadziei, gdyż w Niedzielę Wielkanocną Kościół obchodzi najważniejsze wydarzenie w historii chrześcijaństwa – Zmartwychwstanie Jezusa.