Aktualności

Msze święte w telewizji i Internecie w niedzielę 15 marca 2020 r.

Godzina

Stacja

7.00

TVP 1 i TVP Info

7.00

TV Republika

9.00

Polsat News

9.30

TV Trwam

10.30

Polsat Rodzina

11.00

TVP 1

11.00

TVN24.PL i TVN Warszawa

13.00

TVP Polonia

Msze święte w radiu

Godzina

Stacja

9.00

Polskie Radio Program 1

9.00

Radio Maryja

19.00

Polskie Radio Program 1

 

Epidemie wybuchają co jakiś czas. Występowały także w naszej ojczystej przeszłości. Zagrażają życiu wielu osób. Pochłonęły setki, a nawet tysiące ofiar.

Dlatego też musimy bardzo rozsądnie i odpowiedzialnie przeciwstawić się wielkiej epidemii noszącej nazwę koronawirus. Ograniczenie rozwoju tej choroby wymaga m.in. rezygnacji z gromadzenia się w tym czasie w dużych grupach, także na Mszy św. i na nabożeństwach. Dla dobra własnego i bliźnich należy w najbliższe niedziele pozostać w domu, rezygnując z udziału we Mszy świętej. W aktualnej sytuacji jest to moralny obowiązek.

Kościoły pozostają otwarte. Msze św. będą w nich odprawiane dla małych grup, maksymalnie do 50 osób. Wymagają tego przepisy sanitarne, które mamy obowiązek respektować.

W związku z zagrożeniem epidemią zachęcam do modlitwy w domu, do uczestnictwa w transmisjach niedzielnej Mszy św. w telewizji, radiu oraz internecie.

Przypominam, że można przyjmować Komunię św. na rękę. Jest to zgodne z prawem Kościoła. Trzeba do Komunii uformować dwie procesje. Najpierw do Komunii św. na rękę. Następnie (lub obok) do Komunii św. udzielanej do ust.

W związku z epidemią polecam odwołanie rekolekcji wielkopostnych, nabożeństw Gorzkich Żali oraz Drogi Krzyżowej dla dzieci i młodzieży. Droga Krzyżowa dla dorosłych może odbywać się w grupie tylko do 50 osób.

Polecam, aby w większych parafiach został zorganizowany stały dyżur w konfesjonale oraz aby udzielać Komunii św. poza Mszą w niedzielę np. o godz. 15.00, 16.00, 17.00, a w dni robocze o godz. 9.00, 12.00 i 15.00. Nie całujemy krzyża w przedsionku kościoła, ani nie wystawiamy relikwii do ucałowania.

Spokojnie i życzliwie wobec innych przetrwajmy trudny czas.

+Jacek Jezierski – biskup elbląski

UWAGA !

CZCIGODNI PARAFIANIE

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca , które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń, a także podczas każdej mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła iż może przebywać maksymalnie 50 osób.

Posłuszni także zarządzenia Biskupa Elbląskiego prosimy o skorzystanie z dyspensy , która oznacza, że nieobecność na mszy niedzielnej nie jest grzechem do końca marca .Jednocześnie Ks. Biskup zachęcił osoby korzystające z dyspensy do osobistej i rodzinnej modlitwy, a także duchowej łączności z kościelną wspólnotą poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Osoby które przybędą na Msze św. w niedziele będą wpuszczane do kościoła pojedynczo . Osobom powyżej liczby 50 zostanie udzielona komunia św. przed drzwiami kościoła. Komunię św. przyjmujemy w tym czasie na rękę (jest to sytuacja nadzwyczajna) . Jednocześnie informujemy że w codzienny dzień Msze św. ( zawsze dla 50 osób)   będą odprawiane w porządku zwyczajnym. W kościele przy wejściu znajdują się środki do odkażenia rąk.

Wskazania biskupa elbląskiego w związku z zagrożeniem koronawirusem

W uzupełnieniu do komunikatu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski z dn. 12 marca 2020 r. podaję co następuje:

MSZA ŚWIĘTA

1. Udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej do końca marca br. następującym kategoriom osób:
a. osobom w podeszłym wieku,
b. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
c. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem

Pozostających w domu zachęcam do korzystania z transmisji radiowej, telewizyjnej lub internetowej niedzielnej Mszy świętej.

2. Prawo Kościoła w Polsce zezwala na przyjmowanie Komunii św. na rękę. Wyciągamy lewą otwartą dłoń. Kapłan lub szafarz kładzie na nią Komunię św. Wówczas prawą dłonią bierzemy Ciało Pańskie do ust, spożywamy na miejscu i dopiero odchodzimy.

SPOWIEDŹ

3. Na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne. Powinny być one często wymieniane, nawet kilka razy dziennie.

BIERZMOWANIE

4. Zostaje zwieszone udzielanie bierzmowania młodzieży w parafiach. Bierzmowanie dla osób dorosłych odbywa się w normalnym trybie w katedrach: elbląskiej i kwidzyńskiej.

ODWIEDZANIE KOŚCIOŁÓW

5. Zachęcam, aby odwiedzać kościoły poza godzinami nabożeństw, w celu indywidualnej modlitwy.
6. Nie należy wypełniać kropielnic wodą święconą. Należy je oczyścić i zakleić folią.

REKOLEKCJE

7. Do końca Wielkiego Postu nie należy organizować rekolekcji szkolnych dla dzieci i młodzieży.
8. Można zrezygnować lub odłożyć na czas późniejszy rekolekcje wielkopostne dla dorosłych. Decyzja w tej sprawie należy do księdza proboszcza po konsultacji z parafialną radą duszpasterską.

KONKURSY

9. Odwołane są konkursy dla dzieci i młodzieży organizowane w diecezji.

SPOTKANIA FORMACYJNE I SZKOLENIA

10. Zostają zawieszone do końca marca: spotkania formacyjne [np. szafarzy nadzwyczajnych Komunii św.], szkoleniowe, kursy [np. lektorów], dni skupienia [np. księży w Elblągu 14 marca br.; wielkopostne dekanalne dni skupienia katechetów], spotkania grup modlitewnych, zbiórki ministrantów, próby chórów i inne.

NAUCZYCIELE RELIGII

11. Nauczyciele religii [katecheci] są członkami szkolnych rad pedagogicznych. Dlatego powinni pozostać w kontakcie z dyrektorami szkół oraz wypełniać wskazane przez dyrekcję szkół obowiązki.

PODSTAWOWE ZASADY HIGIENY

12. Księża, szafarze nadzwyczajni Komunii św., kościelni [zakrystianie] oraz organiści powinni przestrzegać zasad higieny osobistej. Powinni często myć ręce w bieżącej, ciepłej wodzie, używając mydła i papierowych jednorazowych ręczników. Należy myć ręce zawsze przed Mszą św. i rozdzielaniem Komunii świętej.

Zachęcam do wytrwałej modlitwy o przezwyciężenie epidemii m.in. poprzez śpiew Święty Boże, Święty mocny [czyli tzw. suplikacji].

+Jacek Jezierski – biskup elbląski
Elbląg, dn. 12 marca 2020

 

żródło http://diecezja.elblag.pl/home/show/wskazania-biskupa-elblaskiego-w-zwiazku-z-zagroeniem-koronawirusem/

 

 

Kochani Parafianie w trosce o Wasze zdrowie i ochronę przed zarażaniem Koronawirusem zachęcamy Seniorów naszej Parafii i osoby narażone na łatwe zarażenie się,  by pozostali w domach nie przychodząc na Msze św i nabożeństwa ,  zarówno w codzienny dzień jak i w niedzielę . Skorzystajcie z programów TV i Radiowych gdzie transmitowane są Msze św. i nabożeństwa. Przyjmijcie Komunię św. w sposób duchowy. W ten sposób   unikniecie niebezpieczeństwa zarażenia się . Polecamy to trudne doświadczenie Waszej modlitwie.

Wasi  Duszpasterze

 

Drodzy Parafianie oraz wszyscy mieszkańcy Parafii Miłosierdzia Bożego. 

W związku z dotarciem do naszej Ojczyzny Koronawirusa oraz zagrożeniem zdrowia  naszych rodaków zachęcamy jutro w środę  o godz. 20.00 do modlitwy Różańcowej i Koronki do Bożego Miłosierdzia, by Pan Bóg zachował Naszą Ojczyznę i Nasze Miasto od epidemii. 

Modlitwy te  odmawiamy w naszych domach. Nie przychodzimy do kościoła.

Można to uczynić codziennie  o tej samej porze, czyli o 20.00.
Zachowujmy się także odpowiedzialnie według wskazań Pana Prezydenta, Pana Premiera oraz Służb Medycznych . 

Niech Bóg nas ochroni.

Czcigodni Parafianie!

Na święta Bożego Narodzenia prosimy przyjąć od Proboszcza oraz Księży z Parafii  Miłosierdzia Bożego najlepsze życzenia.

Życzymy świąt przepełnionych miłością, troską bliskich nam ludzi i nadzieją na dobre chwile w nowym 2020 roku.

 

REKOLEKCJE   ADWENTOWE

PARAFIA

MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

KWIDZYN

15-16-17 grudnia 2019

PROGRAM REKOLEKCJI:

NIEDZIELA: 15.12.2019 -- tego dnia nie ma Spowiedzi ŚwiĘtej

        730                Msza Święta z nauką ogólną

       900                Msza Święta z nauką ogólną

       1015            Msza Święta z nauką dla dzieci

       1200            Msza Święta z nauką dla młodzieży

       1800       Msza Święta z nauką ogólną

PONIEDZIAŁEK:   16.12.2019 

630   Msza Święta Roratnia z homilią

1000 Msza Św. z homilią dla dorosłych

1630 Msza Św. z homilią dla dzieci

1800 Msza Św. z homilią dla dorosłych

                   

WTOREK: 17.12.2019

630   Msza Święta Roratnia z homilią

1000 Msza Św. z homilią dla dorosłych

1630 Msza Św. z homilią dla dzieci

1800 Msza Św. z homilią dla dorosłych

SPOWIEDŹ W PONIEDZIAŁEK I WTOREK

 

 

DarekZ

Odszedł od nas o. Dariusz Zieliński MAfr

Z głębokim żalem informujemy, że 12 listopada 2019 roku w Ouagadougou, w Burkina Faso, zmarł nagle nasz współbrat o. Dariusz Zieliński MAfr. Przeżył 53 lata, z czego 24 lata na misjach.

O. Dariusz urodził się 25 marca 1966 roku w Toruniu. Wstąpił do naszego zgromadzenia w 1988 roku rozpoczynając studia filozoficzne w Lublinie. Po ukończeniu rocznego nowicjatu we Fryburgu w Szwajcarii, w 1991 otrzymał nominację do Algierii, gdzie odbył staż apostolski we wspólnocie Misjonarzy Afryki w mieście Tizi-Ouzou. W 1993-1996 studiował teologię w Instytucie Katolickim w Tuluzie we Francji, gdzie 9 grudnia 1995 roku złożył przysięgę misyjną oraz przyjął święcenia diakonatu. Po zakończeniu studiów, 6 lipca 1996 roku w Kwidzynie przyjął święcenia kapłańskie.

Przed rozpoczęciem posługi misyjnej w Algierii, do której został posłany, o. Dariusz studiował arabistykę na PISAI w Rzymie. W 1998 wrócił do Algierii i pracował w dobrze mu znanym Tizi-Ouzou. W 2003 został mianowany do Mali, gdzie po nauce języka w Falaje, został posłany do misji w Kolongotomo. W 2006 roku powtórnie został mianowany do Algierii. W latach 2010 – 2014 pracował w animacji misyjno-powołaniowej w naszej wspólnocie w Lublinie. W 2014 otrzymał nominację do Mali, gdzie posługiwał na misjach najpierw w Bamako, a później w Dyou-Kadiolo. Od 2016 roku pracował w biurze ekonoma Prowincji Afryki Zachodniej w Ouagadougou, w Burkina Faso.

Śp. o. Dariusza polecajmy Miłosierdziu Bożemu, prosząc dla Niego o łaskę nieba. Składamy nasze najserdeczniejsze kondolencje na ręce rodziców i rodzeństwa.